• Kształtowanie tożsamości narodowej u dzieci

•

W naszej placówce głównym priorytetem jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka we wszystkich aspektach zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi. Każdego dnia nasi najmilsi uczą się samodzielności i rozwijają aktywność twórczą, która wspiera pozytywną motywację do podejmowania kolejnych zadań i rozwija wiarę we własne siły i możliwości.

W jaki sposób kształtować u dzieci poczucie tożsamości narodowej?

Zachęcam rodziców do sięgania po dzieła literackie przedstawiające legendy i podania związane z naszym krajem. Jedną z ciekawych pozycji jest książka Małgorzaty Korczyńskiej pt. "Legendy polskie dla dzieci". Książka zawiera kolorowe ilustracje i legendy związane z miastem Opole. Poniżej przesyłam tę książkę w formie pdf. Idealnie sprawdzi się podczas jesiennych wieczorów.

Legendy-polskie-dla-dzieci.pdf

Każde dziecko z zaciekawieniem słucha barwne powiadania o smokach, rycerzach, dziwnych stworach i niewyjaśnionych zdarzeniach. Właśnie takie historie, spisała Wanda Chotomska w książce "Legendy Polskie". Zabiorą one nasze pociechy do niezwykłego świata pełnego tajemniczości i niezwykłości. Pozycja ta zawiera kilka rozdziałów:

1.   Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
          2.  Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
          3.  Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
          4.  Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
          5.  Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki
          6.  Legenda o Warsie i Sawie
          7.  Legenda o Bazyliszku
          8.  Legenda o Złotej Kaczce
          9.  Legenda o Sielawowym Królu
          10. Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza

Zapraszam do skorzystania. Książka w formie pdf gotowa do pobrania:

WANDA_CHOTOMSKA--Legendy_polskie.pdf

A może Morze Bałtyckie?

W poniższym pliku znajdą państwo ciekawą ksiązkę, która z pewnością rozbudzi u dzieci zainteresowanie polskim morzem. Przedstawia ona legendy związane z Morzem Bałtyckim.

Legendy_morskie.pdf

Kolejna pozycja książkowa związana jest z Krakowem i jej okolicami. W tej książce można znaleźć ciekawe treści dotyczące królowej Jadwigi, odważnych gołębi i innych bohaterów związanych z tamtym regionem Polski, ale również bogate ilustracje, które pomogą dziecku rozwijać wyobraźnię.

Legendy_polskie_o_Krakowie_Ojcowie_i_Olkuszu.pdf

Nie może zabraknąć legendy związanej z naszą polską stolicą.

Legenda o Warszawskiej Syrence: LEGENDA_O_WARSZAWSKIEJ_SYRENCE.pdf